اخبار سایتهدست واقعیت مجازی سونی

  • هدست واقعیت مجازی سونی

    کمپانی سونی سال گذشته در کنفرانس توسعه دهندگان بازی در سان فرانسیسکو از هدست واقعیت مجازی خود  تحت عنوان Project Morpheus پرده برداشت. اکنون پس از گذشت یک سال ، سونی تاریخ عرضه این محصول به بازار را نیمه اول سال ۲۰۱۶ اعلام کرده است. «شوهی یوشیدا»، رییس استدیوهای جهانی سونی درباره صنعت واقعیت مجازی در یک سال اخیر گفت: “یک سال پیش ما در این کنفرانس از پروژه مورفئوس رونمایی کردیم. و در یک سال اخیر نیز دیده‌ایم که چگونه صنعت واقعیت مجازی پر سر و صدا ظاهر شده است. حالا بسیار بیشتر از گذشته مردم از دستگاه‌های واقعیت مجازی به مناسبت‌های مختلف استفاده می‌کنند. این اتفاق را نباید دست کم گرفت.” وی در ادامه به تلاش‌های یک سال اخیر این شرکت در بهبود کیت توسعه این دستگاه بر اساس بازخوردهای مصرف کنندگان و توسعه دهندگان اشاره کرد. یوشیدا در ادامه از شور و شوق توسعه دهندگان گفت و اینکه اشتیاق این روزهای توسعه دهندگان برای دستگاه‌های واقعیت مجازی وی را به یاد روزهای نخستین توسعه بازی‌های کامپیوتری می‌اندازد.


    همچنین یوشیدا آخرین مدل پروتوتایپ این دستگاه را نیز رونمایی کرد. دستگاهی با یک صفحه نمایش ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل RGB OLED که دارای رفرش ریت ۱۲۰ هرتز است و به ادعای یوشیدا “تأخیر فوق العاده کم پاسخ‌دهی است.” صفحه نمایش این دستگاه ۵.۷ اینچ است و دارای میدان دید ۱۰۰ درجه خواهد بود. ۹ لامپ LED برای ردگیری پوزیشن نیز حالا در این هدست قرار دارد که سه عدد بیش از مدل اولیه قبلی است. یوشیدا علت این افزایش را بهبود و تصحیح ردگیری اعلام می‌کند. طراحی کلی دستگاه نیز به گونه ای بهبود یافته که برداشتن یا گذاشتن آن بر روی سر راحت تر باشد. در حالی که سونی بدون سر و صدا بر روی مورفئوس کار می‌کرد، دستگاه‌های واقعیت مجازی جدید یکی پس از دیگری وارد بازار شده‌اند. سامسونگ Gear VR خود را با همکاری آکیولس تولید کرد، اچ‌تی‌سی نیز به کمک Valve دست به تولید یک دستگاه واقعیت مجازی مبتنی بر پلتفرم Steam VR این شرکت زد. حتی کمپانی‌هایی چون دالبی و لایترو نیز که ارتباط کمتری با این تکنولوژی دارند، اخیرا به دنیای واقعیت مجازی وارد شده‌اند. و البته در نهایت آکیولس همچنان ارائه نمونه‌های اولیه و مخصوص توسعه دهندگان را ادامه می‌دهد و تا چند ماه دیگر ورژن مصرف کنندگان آن را به بازار خواهد فرستاد.

     کاربرد جالب لنز 360 درجه

لنزهای چشم ماهی یا همان Fisheye بسیار جالب و دوست داشتنی هستند. با این لنزها می توانید تصاویر جالب و سرگرم کننده ای بگیرید. و همچنین این لنز ها به طور شگفت انگیزی مقرون به صرفه هستند. بیایید با هم نگاهی به ۹ روش برای ایجاد تصاویر غیر معمول با لنزهای fisheye بیاندازیم.
لنز چشم ماهی چیست؟
لنزهای چشم ماهی با لنزهای الترا واید فرق می کنند زیرا آنها تصاویری بدون خط مستقیم ثبت می کنند. به عبارت دیگر، تصاویر ثبت شده با لنزهای چشم ماهی خط های عمودی را که در صحنه اصلی وجود دارد را حفظ نمی کنند. در عوض، ساختمان ها، دیوارها و خط های راست را به صورت خمیده نمایش می دهند. این صورت نمایش اشیا نیز دلیل نامگذاری لنزهای چشم ماهی است زیرا تصور ما بر اینست که ماهی جهان را به اینصورت می بیند

.

مقدار اعوجاج در یک تصویر که با لنز چشم ماهی گرفته شده به جایی که سوژه ها در کادر قرار گرفته اند بستگی دارد. به عنوان مثال وقتی خط افق را در میانه تصویر قرار می دهید اوجاج زیادی در تصویر شما وجود نخواهد داشت. اگر خط افق را کمی در بالا یا پایین قرار دهید، می توانید انحنا را ببینید.

لنز Fisheye می تواند یک میدان دید پانارومای وسیع یا یک سوژه نزدیک بگیرد و آنرا با ابهت و تحریف شده نشان دهد. لنزهای چشم ماهی لنزهای همه کاره ای هستند و برای اثبات این مطلب ما یک لیست از ۹ کار جالب و بامزه که می توان با لنزهای fisheye انجام داد را فراهم کرده ایم.

استفاده از لنز Fisheye برای ثبت تاری شعاعی
تاری حرکتی همیشه موضوع جالبی برای عکاسی است و لنز چشم ماهی می تواند آنرا جالب تر کند. سعی کنید با لنز چشم ماهی عکس هایی با تاری شعاعی ثبت کنید. این عکس ها تصاویری کاملا انتزاعی خواهند بود (مانند عکس زیر) یا می توانید قبل از اینکه تار شدگی را اضافه کنید از فلاش برای ثابت کردن سوژه خود استفاده کنید. این یک روش تجربی است، اما با تنظیم سرعت شاتر بر روی حدود یک ثانیه شروع کنید و سپس شاتر را آزاد کنید و دوربین را در طی نوردهی بچرخانید. به این ترتیب یک چرخش جالب را در عکس خود خواهید دید

 

.