اخبار سایتآیا می دانید دوربین مداربسته چشم ماهی یا Fish Eye چیست؟

 • 1397/05/04
  آیا می دانید دوربین مداربسته چشم ماهی یا Fish Eye چیست؟

  آیا می دانید دوربین مداربسته چشم ماهی یا Fish Eye چیست؟

  همانطور که می دانید، دوربین های نظارت تصویری سنتی دارای برخی نقص های ذاتی هستند. یکی از این نواقص وجود نقاط کور در تصویر این نسل از دوربین های مداربسته است. برای مثال یک دوربین ثابت را در نظر بگیرید، در صورتی که دوربین از زاویه چپ در حال ضبط باشد حادثه ای که در زاویه راست دوربین اتفاق می افتد به عنوان نقطه ای کور از دست خواهد رفت. شاید بتوان با افزایش تعداد دوربین ها در مکان مورد نظر این نقاط کور را حذف کرد، اما این اقدام مطمئنا نیازمند صرف هزینه ای بسیار بالا خواهد بود. مانند هزینه دوربین های بیشتر، هزینه های نصب، نرم افزارها و هزینه های تعمیر و نگهداری. دوربین مداربسته چشم ماهی این نواقص را برطرف کرده است.


  دوربین مدار بسته چشم ماهی

  با توجه به افزایش روزافزون تقاضا برای اجرای راهکارهای امنیتی در اماکن تجاری، اداری و مسکونی و در عین حال تقاضای کاربران برای ثبات هزینه های مربوطه به آن ها، راهکار افزایش تعداد دوربین ها راهکاری عملی نخواهد بود. به همین دلیل است که تکنولوژی دوربین مداربسته چشم ماهی به عنوان یک فناوری مقرون به صرفه، میدان دید 360 ولتی را برای کاربران فراهم کرده است. انحراف و منحنی وار (De-Warping) بودن دوربین مداربسته چشم ماهی به آن امکان اجرای میدان دید 360 را داده است. اما این قابلیت تنها بخشی از مزیت ها و برتری های این دوربین ها نسبت به دوربین های سابق است.

  میدان دید 360 درجه ای افقی، 180 درجه عمودی و رزولوشن منحصربه فرد دوربین مداربسته چشم ماهی تداعی کننده این حقیقت هستند که کاربر می تواند با تعداد اندکی دوربین تمام محدوده را کنترل کند. بدون اینکه نقطه کوری باقی مانده باشد.

   

  دوربین مداربسته چشم ماهی تصاویر پانورامیک (Panoramic) را به منظور ضبط تصاویر ارائه می دهد. که می تواند با سیستم مدیریت ویدئو هوشمند مرکزی تلفیق شده و سیستم پن تیلت زوم الکترونیکی (ePTZ) تصاویر سابق را فراهم نماید. این قابلیت به کاربر این امکان را می دهد که به عقب برگشته و تصاویر را بازیابی و کنترل نماید، بطوریکه انگار درست در زمان حال تصاویر در حال جریان بوده و ضبط می شوند.

   
کاربرد جالب لنز 360 درجه

لنزهای چشم ماهی یا همان Fisheye بسیار جالب و دوست داشتنی هستند. با این لنزها می توانید تصاویر جالب و سرگرم کننده ای بگیرید. و همچنین این لنز ها به طور شگفت انگیزی مقرون به صرفه هستند. بیایید با هم نگاهی به ۹ روش برای ایجاد تصاویر غیر معمول با لنزهای fisheye بیاندازیم.
لنز چشم ماهی چیست؟
لنزهای چشم ماهی با لنزهای الترا واید فرق می کنند زیرا آنها تصاویری بدون خط مستقیم ثبت می کنند. به عبارت دیگر، تصاویر ثبت شده با لنزهای چشم ماهی خط های عمودی را که در صحنه اصلی وجود دارد را حفظ نمی کنند. در عوض، ساختمان ها، دیوارها و خط های راست را به صورت خمیده نمایش می دهند. این صورت نمایش اشیا نیز دلیل نامگذاری لنزهای چشم ماهی است زیرا تصور ما بر اینست که ماهی جهان را به اینصورت می بیند

.

مقدار اعوجاج در یک تصویر که با لنز چشم ماهی گرفته شده به جایی که سوژه ها در کادر قرار گرفته اند بستگی دارد. به عنوان مثال وقتی خط افق را در میانه تصویر قرار می دهید اوجاج زیادی در تصویر شما وجود نخواهد داشت. اگر خط افق را کمی در بالا یا پایین قرار دهید، می توانید انحنا را ببینید.

لنز Fisheye می تواند یک میدان دید پانارومای وسیع یا یک سوژه نزدیک بگیرد و آنرا با ابهت و تحریف شده نشان دهد. لنزهای چشم ماهی لنزهای همه کاره ای هستند و برای اثبات این مطلب ما یک لیست از ۹ کار جالب و بامزه که می توان با لنزهای fisheye انجام داد را فراهم کرده ایم.

استفاده از لنز Fisheye برای ثبت تاری شعاعی
تاری حرکتی همیشه موضوع جالبی برای عکاسی است و لنز چشم ماهی می تواند آنرا جالب تر کند. سعی کنید با لنز چشم ماهی عکس هایی با تاری شعاعی ثبت کنید. این عکس ها تصاویری کاملا انتزاعی خواهند بود (مانند عکس زیر) یا می توانید قبل از اینکه تار شدگی را اضافه کنید از فلاش برای ثابت کردن سوژه خود استفاده کنید. این یک روش تجربی است، اما با تنظیم سرعت شاتر بر روی حدود یک ثانیه شروع کنید و سپس شاتر را آزاد کنید و دوربین را در طی نوردهی بچرخانید. به این ترتیب یک چرخش جالب را در عکس خود خواهید دید

 

.